top of page
000000000000

000000000000

XVIII Міжнародна науково-практична конференція

кну.png

Проблеми розвитку соціологічної теорії
 
Cуспільство та держава:
30 років незалежності України

Без названия (7).png
лого ИС (1).png
SHMS-2 (1) (1).png

    «Проблеми розвитку соціологічної теорії» – це щорічна міжнародна науково-практична конференція, яку проводить факультет соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка у партнерстві з Інститутом соціології Національної академії наук України та Соціологічною асоціацією України з метою наукового обговорення основних тенденцій розвитку українського суспільства та української соціології.
 

Концепція конференції

Концепція конференції

      30 років новітньої державної незалежності України – це період багатовимірних і все ще незавершених суспільно-політичних, економічних, соцієтальних та соціокультурних трансформацій суспільства та держави. Особливостями цього періоду, які є актуальними для соціологічних теоретичних та емпіричних досліджень, є те, що історично модерний проєкт становлення держави та формування громадянської нації в Україні відбувається в постмодерних обставинах глобального інформаційного світу. Соціологічні підходи до вивчення суспільно-політичної трансформації в Україні від колишньої радянської республіки до демократичної по-європейськи орієнтованої держави фіксують складну, часто суперечливу динаміку змін в соціальній структурі, соціально-економічних відносинах, в політичних та соціокультурних установках, цінностях та орієнтаціях масової свідомості. За цей період проявилися відмінності та особливості вітчизняної суспільної трансформації у порівнянні із загалом успішними політичними, економічними та інституціональними модернізаціями в колишніх соціалістичних країнах Центральної та Східної Європи.  

    Вітчизняна 30-річна історія у соціологічному розумінні – це також період появи та формування нового покоління, яке народилось, соціалізувалось і стало соціально активним вже у незалежній Україні. Водночас зміни в різних сферах суспільної життєдіяльності виявляють конфліктний спротив та гібридне відтворення старого інституціонального спадку в країні. Соціальний драматизм 30-річного періоду вітчизняної історії позначений багатьма знаковими подіями, зокрема двома протестними Майданами 2004 і 2013–2014 років, початком російсько-української війни, окупацією Криму та військовим конфліктом на сході з його довготривалими соціальними та соціогуманітарними наслідками, включаючи проблеми більш ніж півтора мільйонів вимушених переселенців, і нині – сучасними соціальними проблемами пандемії Covid-19.

Метою конференції є обговорення соціальних змін, складної динаміки та проблем 30-річного періоду розвитку України з усіма особливостями цієї трансформації у соціологічній перспективі.

Напрямки роботи

Напрямки роботи

       Робота конференції буде організована за трьома тематичними секціями та двома круглими столами

 

       Тематичні секції:

    1. «КАПІТАЛІЗМ ПО-УКРАЇНСЬКИ: СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ТА ІНСТИТУЦІЙНІ ТРАЄКТОРІЇ        ТРАНСФОРМАЦІЇ»

Модератори: Ольга Куценко, Маргарита Широкова

       Анотація секції:

    Відмова від планово-адміністративної економіки з пануванням державної власності відкрила шлях розбудови в Україні приватної власності, ринкових відносин, інституцій для регулювання ринку, становлення зацікавлених соціальних груп, продукування нових соціальних відносин і конфліктів. Якими є маркери української варіації постсоціалістичного капіталізму? Взаємовідносини та боротьба між якими соціальними групами, класовими формаціями та елітами узасаднюють “капіталізм по-українськи”? В яких ціннісних фреймах відбувається інституціоналізація капіталізму як “морального проєкту”, які неузгодженості та конфлікти є наслідком цих фреймів? Хто опиняється в стані соціальної уразливості в результаті інституційних провалів та суперечностей ринкових відносин? Хто зацікавлений у відтворенні стану перехідної економіки з його подвійною інституціоналізацією та дезкомпліментарністю інститутів? Якого соціального й політичного супроводу потребує відкриття ринку землі в Україні для запобігання олігархізації та зменшення уразливості різних категорій селянства? Чи готове українське суспільство до розбудови гуманного капіталізму? Планується обговорення соціально-економічних здобутків та перспектив України у світлі трансформації ринкових інститутів та відповідних соціальних відносин.

    2. «ДЕРЖАВНІСТЬ У ВИМІРАХ ДЕМОКРАТІЇ: РОЛЬ ЕЛІТ І ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА»

Модератори: Віктор Степаненко, Андрій Горбачик

       Анотація секції:

    За роки незалежності та демократичної трансформації в Україні відбувались взаємопов'язані, але й часто конфліктні та все ще незавершені процеси творення державності та її інституцій, формування нових еліт (економічних, політичних, інтелектуальних тощо) та розвитку громадянського суспільства. Якими є відносини між елітами, зокрема державно-управлінськими, та громадянським суспільством? Чи змінюється динаміка їх взаємодії та позиціювання як акторів суспільних змін? Наскільки ефективною є така взаємодія (якщо вона є)? Яким є ставлення громадян до керівних еліт та до громадянського суспільства (довіра, підтримка, сподівання, оцінка ефективності тощо)? І як всі ці взаємодії та ставлення в трикутнику «громадяни – еліта – суспільство» зумовили сучасний стан та особливості розвитку держави, демократії та українського суспільства?

    3. «УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО: КОЛЕКТИВНІ ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ЦІННОСТІ»

Модератори: Олена Злобіна, Юрій Савельєв

       Анотація секції:

    Трансформація соціальних інститутів має наслідком зміни соціальних цінностей та соціальних орієнтацій. Повністю змінюється соціокультурний простір. Ці зміни супроводжуються кризою індивідуальної та колективної ідентичностей. Колишні соціальні ідентифікації не спроможні забезпечувати комфортність і адаптивність особистості. Місце ідеологічно запрограмованої національно-громадянської ідентичності «радянської людини» заступають нові етнічні, національні, громадянські, політичні, професійні, культурні, економічні та інші ідентичності. Як відбувається цей процес? Як здійснюється самовизначення в умовах розмаїтості? Як трансформується система ціннісних орієнтацій? Ці питання пропонуються до розгляду на секції «Українське суспільство: колективні ідентичності та цінності».

    Круглі столи:

    4. «ІСТОРІЯ ТА СЬОГОДЕННЯ ЕМПІРИЧНОЇ СОЦІОЛОГІЇ ЯК ПРИКЛАД ВПЛИВУ АКАДЕМІЧНОЇ НАУКИ НА СТАНОВЛЕННЯ ДЕРЖАВИ ТА ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА»

Модератори: Андрій Горбачик, Юрій Савельєв

       Анотація круглого столу:

    За роки незалежності емпірична соціологія відіграла свою важливу роль в становленні держави, демократії та громадянського суспільства в Україні. Яким є та яким має бути в сучасному суспільстві статус емпіричних соціологічних досліджень? Сучасні інформаційні технології – це виклик чи нові можливості для соціальних наук? Як забезпечувати якість соціологічних даних та якість їх аналізу? Як відрізнити «псевдосоціологів» та фейкові опитування  від справжніх соціологічних досліджень? Чому суспільство не завжди чує голос справжніх соціологів? Хто може оцінювати якість соціологічних досліджень та інформувати про це громадськість?  Якою в усіх цих процесах є роль професійної соціологічної спільноти, соціологічної освіти, соціологічної преси?

    5. «СОЦІОЛОГІЯ ТА УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО: 30 РОКІВ РАЗОМ»

Модератори: Євген Головаха, Світлана Бабенко

       Анотація круглого столу:

    Становлення вітчизняної соціології на її новітньому етапі, що традиційно бере відлік з початків державної незалежності, характеризується мінливим та проблематичним зв'язком із її головним замовником та, водночас, об'єктом дослідження – українським суспільством. Як можна оцінити зміни у сприйнятті українцями образу цієї науки, що на початку позначалося недовірою та тотальною неінформованістю населення стосовно цілей діяльності соціологів? Відповідно, який імідж наразі мають соціологи в суспільстві і які «міфи» та стереотипи щодо даної галузі й досі стало відтворюються? Яку роль відіграє актуальний характер контенту висвітлення діяльності соціологів в ЗМІ в контексті формування конструктивного сприйняття суспільством його ж дослідників? Водночас, чого саме в час інформаційного перенасичення та появи якісно нових соціальних викликів гостро потребує українське суспільство з боку соціологів?

Важливі дати

   

 

 

Важливі дати:

  20.09.2021               крайній термін реєстрації для участі в конференції та подання тез доповідей;

  21–22.09.2021         оповіщення про прийняття тез доповідей;

  22.09.2021               оприлюднення та розсилання програми конференції;

  24–25.09.2021         проведення конференції.

Формат і місце проведення

 

 

Формат і місце проведення:

    Конференція відбудеться у змішаному режимі (онлайн та офлайн) із застосуванням дистанційних технологій.

Адреса проведення очної частини: м. Київ, просп. Глушкова 4-Д, факультет соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, к. 504.

    Посилання на відеоконференції будуть вказані у програмі конференції, яка розсилатиметься учасникам 22.09.2021 р.

Умови участі

 

 

Умови участі:

Робочі мови конференції: українська й англійська.

 

Для участі у конференції слід до 20 вересня 2021 року:

    1. Заповнити форму учасника конференції:

https://forms.gle/P3JcEhurfdoRr74y5

    2. Надіслати на електронну адресу оргкомітету org@soc.univ.kiev.ua електронний варіант тез у файлі формату .doc або .docx (назва файлу «Номер напряму роботи конференції»_«Прізвище та ім’я доповідача латинкою» (Наприклад: 1_PetrenkoPetro.doc). Один доповідач може виступати автором або співавтором лише в одній публікації. Публікації з більш ніж трьома співавторами до друку не приймаються.

 

    3. Надіслати на електронну адресу оргкомітету org@soc.univ.kiev.ua електронну копію квитанції про сплату організаційного внеску.

 

Тема листа: «Проблеми розвитку соціологічної теорії – 2021».

Вартість участі у конференції:

 

Організаційний внесок – 150 грн., сплачують усі учасники конференції (передбачає часткове покриття витрат на технічну підтримку заходу та публікацію збірки матеріалів).

 

Кошти слід переказувати на банківську картку, номер якої учасники отримають у листуванні.

При відправленні переказу просимо сплачувати банківську комісію.

 

За результатами конференції буде видано збірку матеріалів у електронному вигляді та розміщено її у відкритому доступі. Для учасників буде також можливість замовляти паперові примірники збірки.

 

Вартість примірника збірки тез:

  • електронна версія – безкоштовно;

  • паперовий примірник – 200 грн. (сплачуються додатково до оргвнеску).

 

 

Вимоги до оформлення тез

 

    Обсяг до 5 сторінок (не більше 10 000 знаків) формату А4,  орієнтація – книжкова, кегль 14, міжрядковий інтервал 1,5, шрифт Times New Roman, поля усі - 20 мм.

    Перший рядок – назва доповіді (літерами верхнього регістру, вирівнювання по центру). Другий – прізвище та ім’я автора (вирівнювання за правим краєм). Третій –  місце роботи (навчання), ORCID (якщо є; вирівнювання за правим краєм, 12 кегль). Четвертий – електронна адреса автора-кореспондента (тобто автора, чия електронна адреса вказуватиметься в збірці тез для листування із зацікавленими читачами; 12 кегль, вирівнювання за правим краєм).

    Далі – текст тез доповіді, вирівняний за шириною з абзацним відступом 1,25 см

    Посилання у тексті оформляються у квадратних дужках – [2: 56], де перше число означає порядковий номер у списку використаних джерел, наступні – номер сторінки.

    Список використаних джерел розміщується після тексту і повинен бути оформлений відповідно до чинних в Україні стандартів бібліографічного опису (затверджені наказом ВАК України від 29 травня 2007 року). Кегль списку – 12. Оформлення списку використаних джерел. Оформлювати джерела рекомендуємо за допомогою ресурсу vak.in.ua.

    Для студентів та аспірантів обов’язковою є рецензія наукового керівника.

Подаючи тези до оргкомітету, автори тим самим засвідчують, що під час проведення дослідження і підготовки доповіді (тез) вони дотримувались етичних вимог, зокрема, Кодексу етики Міжнародної соціологічної асоціації (ISA), Кодексу соціолога Соціологічної асоціації України  (САУ).

 

УВАГА!

     Оргкомітет залишає за собою право здійснювати відбір і редагування надісланих матеріалів. Всі тези пройдуть обов’язкову перевірку на унікальність за допомогою сервісу «Unicheck». Роботи, що містять елементи плагіату, будуть відхилені без повернення організаційного внеску.

    Звертаємо вашу увагу, що тексти із більш ніж трьома співавторами прийматися не будуть. Крім того, одна особа може фігурувати як автор або співавтор лише в одній публікації. Реєстраційну форму має заповнювати кожен співавтор окремо (при цьому вказуючи електронну скриньку одного й того самого автора-кореспондента, тобто автора, чия електронна адреса вказуватиметься в збірці тез для листування із зацікавленими читачами). Автори несуть відповідальність за підбір і достовірність наведених фактів, цитат, статистичних даних, власних назв.

Вимоги до оформлення тез

   

 

Зразок оформлення тез:

 

СПЕЦИФІКА ВИНИКНЕННЯ СОЛІДАРНОСТІ ВСЕРЕДИНІ АКАДЕМІЧНИХ ГРУП ФАКУЛЬТЕТУ СОЦІОЛОГІЇ КРІЗЬ ПРИЗМУ РАЦІОНАЛЬНИХ ТА ЕТИЧНИХ ЗАСАД ІДЕНТИЧНОСТІ

Петренко Петро

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

студент 3 курсу факультету соціології, ORCID: https://orcid.org/0000-0007-2023-4472

petrenko.petro@knu.ua

 

    Студентське життя в умовах сучасного університету має бути предметом постійної саморефлексії. Подолання викликів та труднощів, що постають перед студентством в ході колективної активності, передбачають формування і поширення принципів та стратегій міжособистісної комунікації. Для ефективності стратегії необхідно аби вона ґрунтувалася на серйозних теоретичних засадах. Прикладом такого теоретичного підґрунтя можуть бути раціональні та етичні засади ідентичності [1: 33].

    Науковий підхід до розгляду внутрішньогрупового клімату дає змогу інтерпретувати головні концепти та стратегії, якими послуговуються члени академічних груп. Він ставить дослідників перед потребою у…

 

    СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Габермас Ю. До реконструкції історичного матеріалізму / Пер. з нім. В. Купліна. – Київ: Дух і Літера, 2014. – 320 с.

  2. Вимоги до розробки та адаптації комплексних вимірювальних інструментів у соціології: надійність, валідність і достовірність / С. С. Дембіцький, Т. Я. Любива // Український соціум. – 2017. – №3. – С. 45-57. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Usoc_2017_3_6

  3. Haynes S., Richard D., Kubany E. Content Validity in Psychological Assessment: A Functional Approach to Concepts and Methods // Psychological Assessment. – 1995. – №3. – P. 238-247.

Зразок оформлення тез

Контакти:

 

Web:                                                                                        https://sociology.knu.ua/

Е-mail:                                                                                     org@soc.univ.kiev.ua

Довідки за телефоном:                                                       050-249-14-32

Секретар конференції:                                                        к.соц.н. Євгенія Мороз (morozeo@knu.ua)

Технічні секретарі конференції:                                        Микола Бондаренко (nickybond@knu.ua)

                                                                                                Ярослава Братусь (bratus.yara@gmail.com)

Контакти
Без названия (7).png
лого ИС (1).png
SHMS-2 (1) (1).png
Організатори
bottom of page